Lytro. Fotoğrafçılık bitti.

Standard

Fotoğrafçılık kaç yıldır var? Ben söyleyeyim, 185 yıldır. İşte çekilen ilk fotoğraf:

Fotoğraf çekerken en çok zorlanılan konulardan biri netlik ayarı olur çoğu zaman. Uyuz olursunuz bulanık ya da yanlış yere fokus yapınca. Hızla geçen bir objeyi yakalamak için AF-A’dan AF-C’ye getirene kadar giden her neyse yerinde yeller eser. Ya da şansa hayalet casper gibi bi imaj elde edersiniz, hava atarsınız arkadaşına bu da sanatsal çalışmam vs diye. hadi len ordan.

Bak adamlara ne yapmışlar. İsimleri Lytro. Yepyeni, gencecik, pırıl pırıl bir şirket nazar değmesin. Şirketin temel prensibi Dr. Ren Ng tarafından Stanford Universitesi’nde doktora çalışmaları sırasında geliştirilmiş bir fikre dayanıyor: Netlik ayarını fotoğraf çektikten sonra yapabilen bir fotoğraf makinesi.

Temeli basit: Lytro’nun yeni makinesi – Light Field Camera – önce fotoğrafı çekiyor. Çekerken mümkün olduğu kadar çok ışık ve bilgiyi sistemine kaydediyor. Siz de daha sonra ışık ve netlik ayarını yapabiliyorsunuz. Teknolojisi o denli etkileyici ki fotoğrafın neresine dokunursanız orayı netleştiriyor. Anlatarak olmuyor galiba, buyrun burdan yakın:

http://www.lytro.com/pictures/lyt-31?utm_source=Email&utm_medium=SharedLink

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s